Do Polskich Żeglarzy – Koleżanki i Koledzy !

Dnia 4-go lipca 2023 przypadnie 80-ta rocznica Katastrofy Gibraltarskiej, w której tragicznie zginął Generał Władysław Sikorski, Premier i Naczelny Wódz Polaków walczących w II Wojnie Światowej.

Trzydzieści lat temu, pół wieku po katastrofie, Polski Yacht Club Londyn (obecnie Yacht Klub Polski London) zorganizował w Gibraltarze Sikorski Memorial Rally – Żeglarski Memoriał Sikorskiego.
Gibraltar o Generale pamięta. Świadczą o tym okolicznościowe tablice umieszczane zarówno przed laty jak i współcześnie. Nadchodząca rocznica daje okazję i powoduje Apel aby, zamanifestować również naszą trwałą pamięć i ponowić zgromadzenie się tam polskich jachtów.

Nie wymaga to wielkich przygotowań na miejscu – potrzeba tylko naszej koordynacji. Wystarczy aby 4 lipca 2023 w Gibraltarze zgromadziła się większa ilość polskich jachtów, a zostanie to zauważone i powód zostanie przypomniany.

Mamy jeszcze pełnię sezonu 2022, ale jest to odpowiedni moment aby pomyśleć o roku 2023. Apeluję więc już teraz do kapitanów i armatorów aby w miarę swoich możliwości zaplanowali poruszenia swoich jednostek tak, aby nasza żeglarska obecność w Gibraltarze i 80-ta rocznica okazała się znacząca.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Jerzy Knabe Hon. Kmdr YKP London